Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Cilt güzelliğinin önemli bir parçası olan maskeler, haftalık cilt bakım rutini içinde yer alıyor. Günlük olarak cildinizi temizliyor ve nemlendiriyor olabilirsiniz. Ancak cilt güzelliğini sağlamak için bu kadarı yeterli değildir. Cilt tipinize bağlı olarak haftada 1 ya da 2 kez mutlaka cilt maskesi de uygulamalısınız. Piyasada satılan maske ürünlerinden satın alabileceğiniz gibi bir diğer seçeneğiniz de doğal maskeler.

Her cilt tipine farklı malzemelerle önerilen maskeler arasında karma ve yağlı cilt tipleri için belki de en iyi gelen maske kil maskesi oluyor. Aktarlarda ve doğal ürünler satan marketlerde rahatlıkla bulabileceğiniz kilin yeşil olanını daha çok tavsiye ediyoruz. Aktif sivilceler, sivilce izleri, tıkanmış gözenekler ve cilt lekelerinin giderilmesinde oldukça etkili olan yeşil kil maskesi, hem etkili hem de oldukça ekonomik bir maskedir. Kil satın alırken, mutlaka güvendiğiniz bir aktarı tercih edin. Gelelim yeşil kil maskesinin yapılışına… Bu maskeyi yapmak istiyorsanız şu malzemelere ihtiyacınız olacak;

  • 1 tatlı kaşığı toz yeşil kil
  • birkaç damla limon suyu
  • 1 tatlı kaşığı maden suyu
  • 1 tatlı kaşığı su

Kili bir kaseye aldıktan sonra içerisine önce taze limondan birkaç damla damlatın. Daha sonra maden suyunu ve suyu ilave edin. Suyun miktarı önemli. Maskenin sıvı değil, katıya yakın bir hali olması gerekiyor. Böylece cildinize uygulamanız da çok daha kolay ve pratik oluyor. Hafif koyu kıvam elde ettiğiniz maskeyi kısa bir süre içinde uygulamalısınız. Bu nedenle verdiğimiz ölçüler, tek seferlik uygulama içindir. Öncesinde yüz yıkama jeli ile yıkadığınız, temizlenmiş ve gözenekleri açılmış cildinize maskeyi, temiz ellerinizle uygulayın.

Yeşil Kil Maskesi

Cildinizin ve ellerinizin yıkanmış ve temiz olması bu noktada oldukça önemli. Ayrıca maskeyi yalnızca yüzünüze değil, boyun bölgesine ve hatta dekolte bölgesine de uygulamalısınız.Yeşil kil maskesini uyguladıktan sonra, 15 dakika maksimum 20 dakika sonra maskeyi su ile yıkayarak temizleyin. Zaten maske bu süre içinde çok fazla kuruduğu için, mimiklerinizi hareket ettirmekte bile zorlanacaksınız. Maskeyi temizledikten sonra, cildinize tonik uygulamadan direk nemlendirme aşamasına geçin. Yeşil kil maskesi, karma ve yağlı cilt tipleri için uygundur. İçinde limon, maden suyu gibi asitler bulunduğu ve kilin de kurutucu özelliği bulunduğu için kuru cilt ve normal cilt tipleri için uygun değildir.

 

Yazar Hakkında

Makyaj Günlüğü

Merhaba, ben makyajgunlugu.com'un yöneticisi Zehra. Lütfen sormak istediğiniz soruları yorum kısmına yazınız.

Yorum Yap